Serdecznie witam Państwa na łamach sierpniowo-wrześniowego numeru „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”.
Tuż po wakacjach rozpoczyna się intensywna końcówka roku obfitująca w wiele istotnych dla naszej branży wydarzeń. Już 14 września spotkamy się podczas kolejnej edycji targów CEDE
w Poznaniu, serdecznie zapraszam do odwiedzenia stoiska redakcji. Z kolei w ostatni weekend września w Łodzi odbędzie się III edycja Kongresu Ceramist. W październiku odbędzie się konferencja protetyczna Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych. Serdecznie zapraszam do zapoznania się ze szczegółami wydarzeń na łamach bieżącego wydania.
Temat numeru poświęcony jest odbudowie monolitycznej na implantach, obszerna fotorelacja przedstawia krok po kroku wykonanie pracy tymczasowej oraz ostatecznej. Artykuł zamykają zdjęcia z pracą w ustach pacjenta.
Obok implantoprotetyki odnajdą Państwo także artykuł na temat aspektów higieny i estetyki w wykonawstwie uzupełnień stałych oraz pracę na temat kompozytów – jak uzyskać prawidłowy kolor.
W wydaniu odnajdą Państwo również ciekawą pracę, w której opisano przebieg rywalizacji pomiędzy technikami a lekarzami, którzy przy użyciu różnych technik mieli opracować rozwiązanie protetyczne dla jednego pacjenta. To pacjent decydował, które rozwiązanie jest dla niego najlepsze. Ze zwycięską metodą i z opisem rywalizacji można się zapoznać na stronach 36-46.
Na koniec jeszcze raz serdecznie zapraszam Państwa do udziału w jesiennych wydarzeniach. Do zobaczenia.
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
redaktor naczelny
We współczesnej rehabilitacji protetycznej niewątpliwie ważnym aspektem jest przywrócenie utraconej estetyki przy jednoczesnym ułatwieniu higienizacji odbudowanej okolicy. Poprzez zastosowanie się do istniejących zasad projektowania oraz profilaktyki istnieje możliwość sprostania coraz większym wymaganiom pacjenta.
Artykuł opisuje żyroskopowy układ retencyjny – adaptacyjne sprzężenie z implantem, co powoduje zmniejszenie naprężeń mechanicznych i łatwość wkładania ruchomej protezy częściowej.
Artykuł przedstawia podstawowe informacje na temat technologii z użyciem tworzyw termoplastycznych.
Opis wykonania mostów w szczęce i żuchwie ze stopu chromokobaltowego technologią DMLS.
Nowoczesna metoda wykonywania protez z użyciem polimeryzacji światłem jest sposobem na czystą, szybką pracę, przy jednoczesnym uzyskaniu doskonałych właściwości mechanicznych, biozgodności i estetyki.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi badań własnych dotyczących problemu koloru i jego zmienności w oparciu o materiały kompozytowe dostępne na rynku polskim.